Конспект уроку у 8 класі
Тема:  Компаративний аналіз поезії. Ставлення суспільства до поета і поезії  в творчості Т. Шевченка та М. Лермонтова

Мета: застосовуючи компаративний аналіз показати ставлення суспільства до поета і поезії, служіння народу поета-пророка; розвивати творчі й логічні здібності учнів, уміння представляти творчі напрацювання; формувати навички виразного читання, аналізу поетичного твору, роботи в групах; виховувати ціннісне ставлення до культурних надбань народу, розуміння великої сили поетичного слова.
Обладнання: портрети Т.Шевченка, М.Лермонтова; презентації; картка-путівник уроку.
Тип уроку: урок позакласного читання
Епіграф:                                                                           Лиш той пророк, хто має серце чисте
                                                             І зла в народ і краплі не несе
І.Кочерга

Хід уроку
І. Організація класу.
1. Духовно-естетичний момент. Оцінка емоційного стану учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота з епіграфом
Уважно і виразно прочитайте епіграф до уроку.
-          Як ви розумієте ці слова ?
-          Що, по-вашому, означає вислів «серце чисте»?
-          Як ви розумієте слово «пророк»?
-          Яким ви уявляєте цього чоловіка? (словесне малювання)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Де ж ти?
Великомучениче святий?
Пророче Божий?  Ти меж нами,
Ти, присносущий, всюди з нами
Витаєш ангелом святим.
Ти, любий друже, заговориш
Тихенько-тихо про любов.
Про безталанную, про горе;
Або про Бога та про море,
Або про марне литу кров
З людей великими катами.
Заплачеш тихо перед нами,
І ми заплачемо… Жива
Душа поетова святая,
Жива в святих своїх речах,
І ми, читая, оживаєм
І чуєм Бога в небесах.

Це уривок з вірша Т.Шевченка «Мені здається, я не знаю…», який він присвятив російському поету М.Лермонтову. Я не випадково згадала цих великих, безмежно талановитих митців, адже саме про них ми з вами будемо сьогодні говорити на уроці.      

ІV. Повідомлення теми і мети
  Тема уроку «Ставлення суспільства до поета і поезії 
в творчості Шевченка та Лермонтова»
Наше завдання на уроці проаналізувати поезію двох геніїв слова українського та російського народів з однойменною назвою «Пророк»;
визначити тему та ідею поезії;
порівняти ставлення авторів до теми поета і поезії в суспільстві;
визначити художні засоби, які використовують митці.

V. Основний зміст уроку

1. Ознайомлення з біографією письменників
(дослідження життєвих шляхів учні проводять вдома, представляють презентації)


2. Слово вчителя.
            Т.Шевченко і М.Лермонтов народились одного року, 1814. Один – дворянин, другий кріпак, та в обох невблаганна смерть забрала спочатку матір, а потім і батька. В обох натури творчі і вразливі, унікальний талант гострий розум. Не судилося їм зазнати щастя подружнього життя, продовжити свій родовід.
            Поезія була їхньою дружиною, твори – улюбленими дітьми. Доля обдарувала чудодійним даром слова, художнім хистом. Нескореними були за життя, нескоренні пішли у вічність. Вони закликали сучасників отямитись. Боролися з царизмом, перебували на засланні. Поети мали що сказати, і мали мужність це говорити. Їхні вірші з однаковою назвою «Пророк» - заклик до сучасників. А зараз давайте познайомимось з їхніми поезіями.

3. Виразне читання поезії Т.Шевченка «Пророк»

4. Слово вчителя з елементами бесіди
- Які у вас враження від поезії?
-  А кого з «великих українців»  називають пророком? Чому?
Для підтвердження ваших слів я хочу зачитати вам слова Панаса Мирного: «Шевченкова слава все більше і більше зростала. Це вже був не Кобзар, що виспівує долю рідного народу, а український пророк, що проповідував людям любов, правду і братерство»
- Для чого Господь послав пророка до людей?
- Як суспільство до нього поставилося?
- Як Господь покарав «рід лютий і жестокий»? Чи заслужена ця кара?
- Визначте тему поезії.
Ця тема є вічною. Давайте пригадаємо, що означає вислів «вічна тема». (відповіді дітей). Так до цієї теми зверталися як українські письменники, так і світові — це і І.Франко, І.Кочерга, І.Куліш, Митрофан Довгалевський, О.Пушкін, В.Маяковський, Горацій, Гете, Гердер, Фіхте, Гегель  і М.Лермонтов

5. Виразне читання поезії М.Лермонтова «Пророк» (в оригіналі)

6. Слово вчителя з елементами бесіди
- Яке враження викликав у вас цей твір ?
Твори Лермонтова  українською мовою перекладено багатьма  письменниками, але ми з вами сьогодні познайомимось з Миколою Зеровим та його перекладом.

7. Повідомлення учениці про М.Зерова

8. Виразне читання поезії М.Лермонтова «Пророк»

9. Слово вчителя з елементами бесіди
 - Чи вдало М.Зеров передав зміст та ідею поезії?
 - Чи подібний цей твір до Шевченкового «Пророка»?
- Що в цих віршах спільне, а що відмінне?
Давайте детальніше розглянемо ці поезії і порівняємо їх.

10. Робота з таблицею «Компаративний аналіз поезії»

-          Яку назву мають вірші Т.Шевченка і М.Лермонтова?
-          Назвіть героїв поезії Т.Шевченка, М.Лермонтова.
-          Як виражено ставлення суспільства до поета в поезії в обох творах?
-          Знайдіть у творах слова, що підтверджують вашу думку.
-          Яка  мета пророків у суспільстві?
-          Які відчуття були у народу стосовно поетів-пророків?
-          Люди, що мають за мету «скрізь любов вістити», «Святую правду возвістить» - це дар Божий чи кара?
-          Чому ж народ так жорстоко повівся з ними?
-          Чи заслуговує таке суспільство на великих митців?
-          Чи є, на вашу думку, якісь історичні передумови до написання цих творів?
-          Які художні засоби використовують митці у своїх поезіях?


Тарас Шевченко
Михайло Лермонтов
Назва вірша
«Пророк»
«Пророк»
Герої
Пророк (поет) і люди «лукаві»
Поет і суспільство
Ставлення до поета
«Полюбили Того пророка», «На стогнах каменем побили»
«А темний люд на мене зняв Озброєну камінням руку »
Мета митця
«Свою любов благовістить, Святую правду возвістить»
«Я скрізь любов вістити став
І правди чистої науку»
Ставлення до пророка
«Роде лютий і жестокий»
«як зігнули його зневага і проклін»
Художні засоби


метафори
«Слова його лились, текли 
І в серце падали глибоко!»;
«Пожерли жертву»
«Замерзлі душі»
«Сторінки злості й зопсуття
Скрізь увижають віщі очі»;
«І зорі слухають мене
І сиплють радісне проміння»
порівняння
«Неначе праведних дітей;
 «Мов на звірей тих лютих, диких»
«Как птицы»
епітети
«Святую правду»; «Дніпро широкий»; «Господнюю святую славу»; «Господь великий»;  «Глибокі тюрми»
«всевідання пророче»; «темний люд»; «Господнім даром»; «слову вічного»
архаїзми
«Вомісто кроткого пророка»
«Бог гласит его устами»
інверсія
«Огнем невидимим пекли
Замерзлі душі»
«Відколи вічний дав суддя
Мені всевідання пророче,
Сторінки злості й зопсуття
Скрізь увижають віщі очі»

VІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Робота в групах
1 група – Вірші Шевченка і Лермонтова з однаковою назвою «Пророк» - заклик до сучасників. Доведіть свої міркування стосовно цієї фрази.
2 група – Дайте відповідь на питання. Чи нерозуміння суспільством поета має трагічні наслідки і для кого – для поета чи суспільства?
2. Презентація роботи в групах.
VІІ. Підсумок уроку
  1. Продовж речення
-          На уроці я зрозумів-(ла)…
-          Мені дуже сподобалось…
-          Я навчився-(лась)…
-          Мене вразило…
-          Я ставлюсь до поезії...
-          Мені найбільше сподобалось працювати над ...
-          Я сьогодні відкрив-(ла) для себе ...
-          Найскладнішим для мене було ... .
2.      Оцінювання учнів
  1. Духовно-естетичний момент. Повторна оцінка емоційного стану учнів.
  2. Вправа “Побажай успіху друзям”.
Народна мудрість говорить: “Разом і батька легко бити”. Об'єднуйтеся — усі перешкоди подолаєте!
           
VІІІ. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру на тему «Чи потрібні пророки сучасному суспільству?»

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу